Facebook
Medijiem
Civilizācijas kaite- aizcietējumi, ko darīt? Farmaceites ieteikumi
26 jnijs 2018
Saistītie produkti

Tā sauktā civilizācijas kaite- aizcietējumi- ir ļoti bieži sastopama problēma. Teju katram cilvēkam dzīves laikā ir nācies ar to saskarties. Aizcietējumi ne tikai sagādā nepatīkamas sajūtas, bet arī rada citas problēmas, piemēram, taisnās zarnas gļotādas plīsumus vai noslīdējumus un hemoroīdus, tādēļ labāk no tā izvairīties. Par šo vainu nereti kautrējamies runāt, taču, kā citādi, noskaidrot problēmas iemeslus un uzzināt, kā aizcietējumu ārstēt.

Par aizcietējumu jāsāk runāt, ja vēdera izeja notiek retāk kā 3 reizes nedēļā. Normāla vēdera izeja balstās uz 3 ’vaļiem’- kustības, šķidruma un šķiedrvielu uzņemšana. Vēdera aizcietējuma veidošanos visbiežāk ietekmē mūsu ikdienā uzņemtā pārtika- baltie milti, cukurs, kā arī tauki un gaļa- zarnu darbību padara lēnāku. Bet produkti, kas satur daudz šķiedrvielas- augļi, ogas, dārzeņi un graudu produkti- veicina gremošanu. Šķidruma trūkums, sauss ēdiens būtiski palēlina zarnu satura pārvietošanos, tāpēc ļoti svarīgi ir dienā izdzert 1,5-2l ūdens. Viens no aizcietējuma iemesliem ir mazkustīgs dzīvesveids. Ja neesam fiziski aktīvi, tad arī zarnas slinkas. Bieži vien aizcietējumi mēdz gadīties ceļojumos, kad mainās dienas režīms, uzturs, tiek uzņemts mazāk šķidrums kā parasti. Arī stress, psihisks diskomforts, nevēlēšanās apmeklēt publiskas tualetes, maiņu darbs, dažādu medikamentu lietošana ir visai bieži aizcietējumu rašanās iemesli.

Viena no kategorijām, kas visbiežāk sastopas ar šo problēmu, ir gados vecāki cilvēki. Kustības kļūst arvien ierobežotākas, jo viņus pavada dažādas citas slimības. Tāpat veciem cilvēkiem zarnas kļūst kūtrākas, jo mazinās slāpju sajūta, tādēļ viņi mazāk uzņem šķidrumu. Sastrēgumu vēderā var izraisīt neiroloģiskas slimības (piem. insults), iekšējo sekrēcijas dziedzeru un muskuļu saslimšanas. Piemēram, ja vairogdziedzeris darbojas gausi, nestrādā arī gremošanas trakts, jo tā izdalītie hormoni ietekmē visa organisma darbību. Savukārt, cukura diabēta slimniekiem aizcietējumi mēdz būt sakarā ar nervu galu jušanas traucējumiem un vispārējām pārmaiņām organismā.

Jau izsenis aizcietējumu novēršanai tiek lietots sennas lapu ekstrakts. Senna ir augs, kas savvaļā aug Āfrikā, Āzijā, Indijā. Tā satur antraglikozīdus (sennozīdus un to skaldproduktus), sveķus, flavonoīdus, gļotvielas. Sennas darbīgās vielas daļēji uzsūcas tievajās zarnās un pēc tam izdalās resnajā zarnā, papildus stimulējot to peristaltiku. Jonax Senna tabletes jāieņem vakarā pirms gulētiešanas un to efekts izpaužas otrās dienas rītā. Tomēr jāatceras, ka zarnu darbību stimulējošos preparātus drīkst lietot īslaicīgi, ne ilgāk par 1-2 nedēļām.

Konsultēja “Mēness aptieka” farmaceite Mārīte Rudzīte

Uztura bagātinātājs. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.

Atpakaļ
Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai. Piekrītu Lasīt vairāk